Rookie World Championships 2016

25. 6. 2016 jsem se zúčastnil Rookie World Championships 2016 (mistroství světa juniorů) ve St. Johan v Rakousku. Byl jsem nominován mezi 8 nejlepších, a na těchto závodech jsem mohl poměřit síly s těmi nejlepšími z celého světa do 25let. Timbersport dělám druhým rokem, tak byl pro mě úspěch již pouhé nominování na takto prestižní závod.

Do závodů jsem vstupoval bez očekávání, neboť s klukama s Autrálie nebo Kanady se nemohu rovnat. Timbersport v těchto zemích je na jiné úrovni, kluci tam drží sekeru v ruce už od plenek

Stock saw

Z této disciplíny jsem potřeboval získat nejvíce bodů. Pilu jsem nasadil obdivuhodně rychle, ale pak se pila oproti české sérii hrozně dusila. Těžko říct, zda to bylo nadmořskou výškou nebo tak měkkým dřevem. Disciplínu jsem absolvoval bez diskvalifikace a umístil jsem se průběžně na 4 místě.

13414648_10206258377248127_177794801_n

Standing block Chop

Do heatu jsem nastupoval s Kanaďanem a věděl jsem, že si musím jet svou rychlostí a nenechat se rozhodit. Sekeru mi půjčil Martin Komárek a ještě mi věnoval cenné rady na tak měkké dřevo. Nebylo to plně ideální sekat se sekyrou, kterou jsem držel poprvé v ruce, a ještě jsem k tomu ve zmatku dvakrát zbytečně opravoval sek. Nakonec z toho bylo 6. místo.

unnamed

Singl Buck

Nemám svojí pilu, takže jsem se této disciplíny velice obával. Pilu mi nabídl Martin a mohl jsem si ji na dřevu den předtím vyzkoušet. Na Roockie se řeže průměr 40cm oproti klasickým 48cm. Menší průměr by měl být lepší, ale pila naopak jezdí po menší ploše a nesmí se chybovat v technice.  Martin mi byl pilu mazat a jak před disciplínou, tak při ní říkal, co mám dělat. Rozjel jsem se krásně, pila tam šla jako blázen, bohužel na posledním tahu se mi zavlnila a vylomila kolečko, musel jsem pilu sebrat ze země a doříznout. I s tímto jsem však zůstal na 6. místě. Štěstí nebylo na mé straně a stalo se. Dle přihlížejících jsem měl zaděláno na nejlepší čas, ale bohužel.

IMG_4880

Underhand

Do poslední disciplíny jsem musel dát vše. Pozměnili jsme i na poslední chvíli taktiku. Sekeru jsem měl opět půjčenou, neboť žádnou vlastní nemám. První sek a sekera vůbec nezalezla, vysekal jsem kolo a uprostřed velký zarostlý suk. Taktika šla pryč a musel jsem udělat ještě jedno kolo, neboť dřevo vůbec nevypadávalo. Z druhé strany už to bylo dobré, ale bohužel z toho bylo zase 6. umístění.

Nakonec jsem se celkově umístil na 6. místě a jako 3. v Evropě. Bohužel kvůli singl bucku, neboť kdyby se kolečko nevylomilo, posunul bych se bodově výš a mohlo to být 4. místo a nejlepší Evropan. Ale kdyby byly v pr…..

Byl to nádherný zážitek. Krásné místo a ještě jsem mohl hájit české barvy. Jelikož mi je nyní 25. let, byla to pro mě poslední šance. Nyní se začnu připravovat na MČR, na které bych se měl dle dosavadních výsledků nominovat. Musím si ale vzít ponaučení, a pořídit si svoje vybavení, abych věděl, jak se chová a byl na něj zvyklý. Bohužel je to finančně náročné.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kdo mi drželi palce. Martinovi Komárkovi za podporu, půjčení seker a pily, tréning a cenné rady. Víťovi Soukupovi za podporu a půjčení sekery. Českému STIHL za to, že mi umožnili jet a reprezentovat. Nesmím také zapomenout na Firmu http://www.profi-odevy.cz/ která mě oblékla.

Moc děkuji, Zdenda

IMG_5124

IMG_4898

IMG_5090

IMG_5137